-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

A Haber-Hürriyet, ABD Konsolosluğu Çalışanına karşı omuz omuza

Ilhan Tanir, Washington DC

ABD ile Türkiye arasında vize krizine yok açan Başkonsolusluk irtibat görevlisi Metin Topuz’un el konulan telefonunun şifresinin kırıldığı ileri sürüldü. Hürriyet’e göre, telefonun WhatsApp yazışmaları ele geçirildi. Yazışmalarda, ‘Reza Zarrab’ isimli bir WhatsApp gurubu yer alıyordu. Bu grup, Reza Zarrab’ın Miami’de tutuklandıktan sonra Topuz tarafından açıldı. Ancak Topuz, haberi Hürriyet’ten almıştı.Günün ilerleyen saatlerinde ise bu haberin doğruları yansıtmadığı anlaşıldı.

Telefonun şifresinin Metin Topuz tarafından verildiğini Topuz’un avukatı açıkladı. İstanbul savcılığının emri ile “telefonun şifreleri İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde yapılan çalışmalar sonunda kırıldı.” cümlesinin tamamiyle yanlış olduğu görülüyor.

SON DAKİKA
Tutuklu ABD Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un avukatı: Telefonunun şifresi kırılmadı, kendisi verdi https://t.co/cS1QfsK0T0

— Bidebunuizle (@Bidebunuizle) October 27, 2017

Haberi yazan Toygun Atilla ise, şifrenin kırılması ile şifrenin verilerek açıklaması arasında bir fark olmadığını twitter hesabından duyurdu. Bunun ne kadar doğru bir tespit olduğunu ve haberi ne kadar doğruladığını okurların karar vereceği aşikar.

Iphone veya Android tipi telefonların özellikle son yıllardaki versiyonlarının şifrelerinin kırılmasının neredeyse imkansız olduğu biliniyor.

FBI’ın ABD’deki birçok olayda Apple’dan yardım istediği ve 2016 sonunda Rus Büyükelçisini öldüren Mevlüt Mert Altıntaş’ın Iphone’unun şifresinin kırılamadığı da biliniyor. Aylarca Apple’dan yardım istendiği ama başarısız olunduğu da.

Diğer taraftan Hürriyet’in yayınladığı ve Metin Topuz’un telefonundaki WhatsApp yazışmaları olarak lanse edilen konuşmaların özel konuşmalar olduğu, herhangi bir şekilde suçun içermediği de açıkça görülüyor. Dahası, konuşmalarda Topuz’un gayet diplomatik dille konuyu anlatırken, karşıdaki Amerikan diplomatının, özel konuşmalar dahilinde, ‘geyik’ muhabbeti yaptığı da görülüyor.

Bu özel görüşmelerin neden Hürriyet tarafından yayınlandığı konusunda henüz bir açıklama yok.

Hürriyet’in Metin Topuz’un telefonun şifresinin kırılmadığı, kendisi tarafından verildiği şeklindeki düzeltmeyi yapıp, yapmayacağı henüz belirsiz.

Diğer taraftan Sabah grubuna bağlı A Haber ise, Hürriyet’in haberinden saatler önce, ABD Konsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube’ye yaptığı ziyaretin yeni görüntülerine yer verdi.

“O görüntüler ilk kez A Haber’de!”
Topuz’un FETÖ’cü polislerle görüşme trafiği@kadrajahaber @kenan_kiran pic.twitter.com/ueRhR6O1DV

— A Haber (@tvahaber) October 26, 2017

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles