-7.9 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

ABD’deki Kuveyt Türk Davası Düştü!

Yargıç, Kuveyt Türk-Soykırım İddialarına İlişkin Davayı Düşürdü

San Francisco’da bir federal yargıç Çarşamba günü, Kuveyt Türk ve Kuveyt Türk’ün kardeş bankası ile Kuveytli bir kişiyi Irak ve Suriye’deki Hıristiyanlara karşı soykırım yapmakla suçlayan davayı düşürdü.

ABD Bölge Yargıcı Jeffery White, sanıklar hakkında son hükmü vererek davacı kurum olan Francis Assisi’nin, tashih edilmiş dava dilekçesini ve davanın neden düşürülmemesi gerektiğine ilişkin sebep gösterilmesi emrine karşı cevabını yasal sürede sunmakta başarısız olması nedeniyle davalılar Kuveyt Finance House ve Kuveyt Türk hakkında açılan davayı düşürdü.

Haziran 2016’da St. Francis, ABD’de ve Birleşmiş Milletler tarafından terör finansörü olarak kara listeye alınan, Kuveyt’li bir Sünni din adamı olan Hac Ajaj Ajmi’yi, Kuveyt-Türk Katılım Bankasını ve Kuveyt Finans Merkezini dava etti.

Davanın arkasındaki mimarın ise Tom Creal olduğu ortaya çıkmıştı. Creal, Türk basınına verdiği mülakatlarda iddialı konuşmuştu. Yaklaşık 50 sayfalık mahkeme şikayetnamesi de dikkatle hazırlandığı izlenimini vermiş, dava Türkiye’de de yankı bulmuştu.

Davada ağır suçlamalar bulunuyordu. Kuveyt Türk’ün Suriye ve Irak’da IŞİD’in kampanyalarına aracılık ettiği suçlamaları yapılmıştı.

St. Francis kendisini, IŞİD tarafından Irak ve Suriye’deki Hıristiyanların öldürülmesi ve yerlerinden edilmesiyle mağdur olan mültecilere yardım eden bir örgüt olarak tanımlıyordu.

Yabancı bankalar, Alameda merkezli kar amacı gütmeyen kuruluşun dava açılmadan sadece bir hafta önce kurulduğunu, dolayısıyla bankalar hakkında teröristlere para aklama iddiasında bulunulduğu tarih itibariyle bundan zarar görmüş olamayacağını ileri sürerek St. Francis’in dava ehliyetine itiraz ettiler.

Yargıç White, St. Francis’in, kimin adına dava açtığını ve bankalara yüklenen kötü muamele iddialarından dolayı kimin zarar gördüğünü ispatlamakta başarısız olduğuna hükmederek Ocak ayında bankalarca verilen dava ehliyeti yokluğu ve yetkisizlik iddialarını içeren dilekçeyi kabul etti.

Şubat ayında St. Francis’in avukatı, davaya katılmanın kendileri ve aileleri için tehlikeli olacağından korkan kurbanlara danışmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirterek tashih edilmiş dava dilekçesini sunmak üzere süre uzatımı talep etti.

St. Francis’in, 28 Mart tarihine kadar tashih edilmiş dava dilekçesini sunamaması nedeniyle bankalar nihai karar için hareket geçtiler.

Yargıç White, St. Francis’in, 14 Nisan’a kadar davaya dayanak gösterilmesi yönündeki mahkeme emrine yanıt vermekte başarısız olduğu gerekçesiyle Çarşamba günü bu isteği kabul etti.

Bankalar ve El-Ajmi, Amerikan Terörle Mücadele Yasasını ihlal etmek, soykırıma yardım ve iştirak etmek, başkalarını kasıtlı olarak yaralamaya yardım etmek, uluslararası hukuka aykırı biçimde terörizmi finanse etmekle suçlanıyorlardı.

Geçen yılın Ekim ayında ABD Sulh Hâkimi Yargıç Laurel Beeler, İŞİD’in soykırım saldırılarını desteklemek için bağış talep etmek amacıyla Twitter kampanyaları düzenlediği iddia edilen El-Ajmi hakkında açılan ilk davaya bakmıştı. Al-Ajmi’ye dava Twitter üzerinden haber verilmişti ve bu ABD mahkemelerinde bir ilk olarak kabul edilmişti. El-Ajmi, twitter ve facebook üzerinden kampanyalarla bağış toplama suçlamasına muhatap olmuştu.

Irak’taki Hıristiyanların sayısı 2003’te 1,4 milyon iken 2015’de 300 bine düştü. Katolik küresel yardım kuruluşu olan İhtiyaç İçindeki Kiliselere Yardım kuruluşunun bildirdiği 2015 tahmini rakamlarına göre 2011’de Suriye’deki Hristiyan sayısı 1,25 milyon iken bugün bu rakam 500 bine düştü.

Geçen sene Şubat ayında Avrupa Parlamentosu, Irak ve Suriye’deki Hıristiyan ve diğer dini azınlık gruplarının soykırımını kınayan bir karar yayınladı.

Derleyen: Veysel Karacabeyli

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles