-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

ABD’den 25 ay hapis cezasına çarptırılan WSJ muhabiri Ayla Albayrak tepkisi

WHatti

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Wall Street Journal’in Türkiye muhabirliğini yapan ve 2015’de yazdığı bir haberden dolayı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Ayla Albayrak hakkında bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada ”ABD, gazeteci Ayla Albayrak’ın hüküm giymesinden dolayı endişe duymaktadır. Mahkumiyet, Türk hükümetine karşı eleştirel bakış açılarını yıldırma yolundaki gayretlerden bir başkası olarak görülmektedir” dendi.

Ayla Albayrak

Albayrak’ı 2015 yılında Wall Street Journal’da yayınlanan bir haberle bağlantılı olarak, Terörle Mücadele Kanunu’n 7. maddesinin 2. fırkasından suçlu bulundu ve iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırdı. WSJ adına bir basın açıklaması yapan
Kıdemli Müdür Yardımcısı Colleen Schwartz, ”temyiz başvurusu için çalışmalar başlamıştır” dedi.

Albayrak, WSJ basın açıklaması yoluyla yaptığı açıklamada ”Mahkeme kararı, yetkili makamların Türkiye’nin güneydoğusundaki operasyonlar hakkında haber çıkmasını ne denli istemediklerini gösteriyor. Ayrıca, bir kez daha görüyoruz ki uluslararası medya da Türkiye’de basına karşı süregelen baskılardan muaf değil.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün WHattı’na gönderdiği açıklamada ayrıca ”daha genel olarak da Türk hükümetine eleştiride bulunan kişilerin geniş ölçeklerde duruşma öncesi gözaltıda bırakılmaları ve tutuklamalardan dolayı ciddi şekilde kaygılıyız” dendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye’ye de: ”Türkiye’ye çağrı yaparak ifade özgürlüğü, adil yargılanma şartları, yargının bağımsızlığı ve diğer insan hakları ile temel özgürlükler konusunda Türk anayasası ile uygun olarak saygı duymasını ve sağlama alması” çağrısı yaptı.

Açıklama şöyle bitti: ”bazılarının ihtilaflı ve rahatsız edici bulabileceği ifade ve medya da dahil olmak üzere ifade özgürlüğü demokrasiyi güçlendirir ve korunması gerekir. Za dönemlerde daha az değil, daha çok sese ihtiyaç vardır.”

Güçlü Senatörden tepki geldi

ABD’nin en güçlü senatörlerinden biri olan John McCain, yayınladığı açıklamada, Albayrak’ın haksız yere cezaya çarptırıldığını, ABD yönetiminin bu mahkumiyetin bozulması ve diğer gazetecilerin serbest bırakılması için çalışması gerektiğini kaydetti.

Disturbed Turkish court falsely convicted @WSJ reporter Ayla Albayrak – adds to #Turkey‘s crackdown on free press https://t.co/ahMIaQcQhQ

— John McCain (@SenJohnMcCain) October 11, 2017

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles