-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Afrin: Kuşatmalarla Yalnızlığa Terkedilen Kürt Şehri

BENZER HABERLER

Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları Suriye’nin kuzey batısında bulunun Afrin bölgesi dört yıldır kuşatma altında bulunmakta fakat sakinliğini koruyabilen bu şehir yüzbinlerce göçmeni barındırıyor. NewsDeeply‘nin haberine göre; Şu an ise Türk ordusunun Suriye deki operasyonları yüzünden tehdit altında.

Zeytin ağaçları ile çevrili ve muhalif güçlerle sarılı, Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları Suriye’nin kuzey batısındaki Afrin bölgesinin üst yöneticilerinin çoğunluğu savaş sırasında kaçtılar. Göreceli sakinliği şiddetten kaçan civar bölgelerdeki yüzbinlerce insanı kendisine çekti ancak şimdi “Fırat Kalkanı Operasyonu” diye bilinen Türk ordusunun Suriye’deki ilerleyişinden dolayı tehdit altında.

Yerel bir yardım kuruluşu olan Zaytoun’un yöneticisi Muhammed Süleyman “Terkedilmiş bir ada gibi” dedi.

Devlet güçleri Afrin’den 2012 yılında geri çekilmişlerdi, kısa bir süre sonra Suriye Kürtlerinin ana askeri gücü Halk Savunma Birlikleri (YPG), yönetimi kontrol altına aldı. Suriye Kürdistanı’nın özerk bir bölgesi olduğunu Ocak 2014 de ilan etmesine rağmen, Afrin, hem coğrafi olarak hem de dört yıldır devam eden çok yönlü işgal sebebiyle diğer kantonlardan ayrık. Bir taraf Türkiye’ye sınırı ile kapalı, devlet güçleri Nubul’un yakınında geçişleri engellerken, çeşitli Türk destekli isyan grupları ve jihadcı Jabhat Fatah al-Sham (JFS) gurubu kalan diğer kısımları.

Esad hükümetinin hava saldırıları ve şiddetli çatışmalar İdlib ve Aleppo’daki yüzbinlerce insanı Afrin’e göç etmeye zorladı. Ama dört yıldır süren kuşatmalar yüzünden bu küçük bölge, ülke içi mülteci akını ile baş edemiyor. Bölge nüfusu bir milyonu geçti ve bölgede YPG olası terör saldırılarına karşı olağanüstü hal ilan etti.

Yerel bir gazeteci Amina Mesto, Afrin’in komşularının ve YPG destekli halkın yiyecek ve yakıt yetersizliğinden dolayı anlaşamaması; bu yüzden kaçakçıların ve işadamlarının piyasayı suistimal etmesinden dolayı fiyatların aşırı arttığını ifade etti. Savaştan önce Aleppo’da felsefe öğretmeni olan, siviller üzerine yapılan hava saldırılarını eleştirdiği için Suriye güvenlik güçleri tarafından zulme maruz kalan Amina Mesto,”Yakıt fiyatlarının uçması, daha çok insanın soğuk kıştan etkilenmesine neden oluyor” dedi.

Süleyman, karmaşık Türk yasaları ve politikaları, daha fazla karmaşaya neden oluyor ve bölge etrafındaki İslamcı gurupların sıkı vergi uygulamaları, Afrin’deki insani yardım organizasyonlarını engelliyor dedi. Zeytoun gibi küçük organizasyonlar, Afrin ve iki bitişik kampa,Robari ve Shahbaa, mümkün olan her türlü yardımı sağlıyor.
Türkiye’nin Ağustos 2016’dan beri devam eden askeri operasyonları, IŞİD’i sınırlarından uzaklaştırmak ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan olası Kürt devletini engellemeye yönelikti. Kürt birliklerinin IŞİD’e karşı savaşan en etkili grup olmasına rağmen,

Ankara, YPG’yi 1980’lerden beri özerklik için savaşan kendi Kürt ayaklanmasının bir uzantısı olarak görüyor.
Beirut’taki Amerikan Üniversitesinde Suriye’nin kuzeyinde ki Kürtler ile ilgili araştırma yapan yüksek lisans öğrencisi Nada Homsi, ” Bu bir sorundur, Ankara özgür irade ile IŞİD arasında fark göremiyor.” dedi.

Afrin’ de YPG’nin kontrol ettiği alanların dışında kalan kısımlarda yaşayan halk, coğrafik konumlarından dolayı Türkiye’nin arzularına karşı savunmasız olacakları için korku içindeler.
Mesto, Afrin sınırları ve YPG mevzileri Türk kuvvetleri ve desteklediği isyancı guruplar tarafından sürekli bombalanıyor, hafta başında Türk ordusu Afrin sınırlarının içine 300 metre ilerleyerek bölgededi binlerce zeytin ağacını kökünden söktü dedi.

“Afrin sakinleri arasında, Türk ordusunun sınır boyunca yayılmasından sonra, bölgenin Türk müdahalesinin hedefi olacağına dair korku var” diyen Mesto ekledi, “YPG’yi ateşe karşılık vermesi konusunda provoke etmeye çalışıyorlar”.

Ankara’ nın eylemleri sadece askeri düzeyde kalmadı. Afrin’in ana su kaynağı, Türkiye’deki Kartal Dağlarından doğan Asi Nehri’nin bir kolu olan, bölgede Kara Nehir olarak bilinen nehirdir. Mesto, Türkiye Kara Nehir’in akışını geçen yıl kesti ve bu ürünlere zarar verdi dedi. Halk içme suyunu çoğunlukla kuyulardan temin ediyor, elektriğin ve yakıtın eksikliği yüzünden jeneratörlerin çalışıp su sağlayamaması, su elde etmeyi olağanüstü zor kılıyor. Afrin dört yıldır elektriksiz, IŞİD Tel Rıfat’ı kontrolü altına aldığı ve enerji santralini tahrip ettiğinden bu yana tamiri yapılmadı.

Homsi, “Türkiye sınırlarında başarılı bir Kürt topluluğunun olmasıyla asla ilgilenmiyor, ve YPG de Türkler ve IŞİD ile aynı anda savaşarak yem olmak istemiyor” dedi.

Suriye çatışmasınsa karşıt tarafları destekleyen Rusya ve Türkiye arasında gelişen bağlar, Kürtlere yönelik ilave bir tehdit oluşturabilir. ABD YPG’nin önemli bir destekçisi, ancak yeni yönetimin kendilerine IŞİD ile mücadelede öncelik verip vermeyeceği, ya da Başkan Donald Trump’ın Rusya ile ilişkileri güçlendirme arzusunun bir kurbanı olup olmayacağı belirsiz.

Afrin yerlisi ve medya aktivisti Azad Mamo, “YPG Suriye’ deki ikinci büyük güç, politik ve askeri bakımdan göz ardı edilemez” dedi.

YPG, Türkiye ve rejimin ana müttefikleri Rusya ve İran sponsorluğunda Kazakistan’da düzenlenen barış görüşmelerinden dışlandı. Mesto’nun “Kürt gerçekliğinden çok uzakta” diyerek tanımladığı Suriye Kürt Ulusal Konseyi (KNC) ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SOC) görüşmede var olan tek Kürt yetkililerdi.

Homsi “YPG kasıtlı olarak bir kenara itiliyor” dedi.

Süleyman, ne hükümetin ne de muhalif grupların Suriye Kürtlerinin haklarına yönelik bir garanti vermemesi Kürtleri daha da yabancılaştırıyor dedi.

“Suriye Hükümeti Baasçı, milliyetçi ve ırkçı, ve İslamcı muhalifler ırkçı” diyen Süleyman ekledi, “Onlar farklı bakış açılarına sahip, ancak hepsinin ortaklaştığı tek konu Kürtler, Kürtlerin hiçbir şeye sahip olmaması gerektiği.”

Çeviren: Serhat Kaya

Editör: Yusuf Taner

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles