-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Büyük Meydan Savaşı

Amerika, modern tarihinin en alışılmadık Medya-Beyaz Saray çekişmesine sahne oluyor. Trump’ın seçim kampanyası boyunca bazı basın-yayın kuruşlarına karşı olan suçlayıcı tavrının seçim sonrası son bulması beklenirken; Cuma günü itibarıyla bu savaşa yeni bir boyut kazandı.

Beyaz Saray sözcüsü ve gazeteciler arasında sıklıkla yapılan ve resmi olmayan basın brifingine CNN, The Times, LA Times, BuzzFeed News, ve Politico gibi okuyucu ve izleyici kitlesi geniş basın-yayın kuruluşları alınmadı. Amerikan basın- yayın tarihinde görülmemiş bu olay tepkiyle karşılanırken, Time Magazine ve The Associated Press durumu protesto etmek için brifinge katılmadı.

Bu Beyaz Saray tarihinde eşine daha önce görülmemiş bir sansür uygulaması.

Cuma akşamı CNN ve birçok haber kanalı yapılan sansüre tepki gösterdiler, haber kanallarında tartıştılar.

Trump’a yakınlığı ile bilinen Fox News ise akşam segmentinde sansür kararını ağırlıkla tartışmadığı görüldü.

Yasaklama, Trump’ın Cuma günü muhafazakarların düzenlediği CPAC konferansında yaptığı konuşma sonrası geldi. Trump konuşmasında medyayı “dürüst olmamakla” ve “yalan haber yapmakla” suçlamış ve basının haberlerinde gizli kaynak kullanmaması gerektiğini söylemişti. Trump’ın en yakın danışlanlarından biri olan Steve Bannon,  aynı konferansta “basının, ülkeyi savaşmadan geri vermeyeceğini” söyleyerek “medyanın halkın düşmanı” öldüğünü vurgulamış ve medya ile yaşanan gerginliğin süreceği sinyallerini vermişti.

Trump ve ekibinin, CNN ve diğer yasaklı basın kuruluşlarına olan tavrı seçim öncesi başlamış ve şu sıralar Trump ekibinin Rusya olan bağlantılarının ortaya çıkması ile zirveye taşınmıştı. CNN’in gizli kaynaklara dayandırarak yaptığı habere göre Trump’ın en yakını olan ve özel kalem müdürlüğünü yürüten Reince Priebus, Trump ekibinin Rusya ile olan bağlantılarının ortaya çıkması sonrası, FBI yetkilileri ile görüşüp, bu iddiaların yalanlanmasını istemiş ancak bu istek olumlu karşılanmıştı. Beyaz Saray bu iddiaları red ederken, CNN haberinin arkasında durmaya devam ediyor.

Trump’ın “Amerikan halkının düşmanı” olarak nitelediği haber kuruluşlarına, özellikle de CNN’e destek ise muhafazakar kimliği ve Trump’s yakınlığı ile bilinen Fox News’dan gelmişti. Fox News, hiçbir başkanın medyayı bu şekilde nitelemediğini söylerken, basın özgürlüğüne dikkat çekmişti.

Öznur Kaya

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles