-7.9 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

CIA’in eski direktörü, Gülen’i kaçırma planı hakkında FBI’ya ifadeye çağrıldı

 WHattı

CIA Eski Direktörü James Woolsey, FBI tarafından Mike Flynn’e karşı yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye çağırıldı. Ancak bu defa konu, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya’yla olan bağlantılar değil; Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesiydi.Bill Clinton döneminde CIA Direktörlüğü yapan ve Donald Trump’ın seçim kampanyasında danışman olarak görev alan Woolsey; mart ayında Wall Street Journal’a (WSJ) verdiği bir röportajda , ABD’nin eski güvenlik danışmanı Mike Flynn’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gülen’i ABD’den çıkarma planları yaptığına şahit olduğunu açıklamıştı.

Mike Flynn, para karşılığı Rus ve Türk hükümetleriyle yasadışı anlaşmalar yapmakla suçlanıyor.

Flynn’in WSJ haberinin yayınlandığı dönemdeki sözcüsü, “General Flynn hiçbir zaman hukuki olmayan bir iade süreci ya da buna benzer yasadışı bir faaliyette bulunmamıştır” açıklamasını yapmıştı.

Eski güvenlik danışmanına karşı yapılan suçlamalardan biri de, Türk hükümeti lehine lobi çalışması yürütmesi için 500 bin doların üstünde para almak.

Reuters’ta Cuma günü yayınladığı bir haberde , eski CIA Direktörü James Woolsey’nin Gülen’in iadesi için iki Türk firmasından 10 milyon dolar istediğini yazmıştı.

Ancak Woolsey haberi ABD’de yayın yapan haber kanalı NBC’de yalanlamadı ama ”kendisini itibarsızlaştırmak için bazı bilinen kimseler tarafından ekilen hikayeler” söylediği görülüyor.

Reuters’in haberinde merkezi kaynak olarak Ekim Alptekin görülmüştü. (Geniş özeti burada.)

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles