-7.9 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Domates Festivali “La Tomatina” Yine Çılgınca Kutlandı.

Mert Tekin

Her yıl Ağustos ayının son haftasının Çarşamba günü, İspanya’nın doğusunda bulunan Bunol şehrinde kutlanan domates festivaline 20 binin üzerinde bir katılım oldu. Belediyenin 6 kamyon ile taşıdığı 160 ton domatesin kullanıldığı ve 1 saat boyunca insanların birbirine fırlatarak eğlendiği festivalden geride kırmızıya boyanmış sokaklar ve binalar kaldı.

Domates Festivali’nin başlangıç tarihi ve nedeni tam olarak bilinmese de bir rivayete göre 1944-45’li yıllar da dönemin sevilmeyen belediye başkanını protesto etmek isteyen köylülerin önce belediye başkanına daha sonra da birbirlerine domates fırlatarak başlatığı bir oyun. Ve halk bunu oyunu sevmeye başlayınca her sene kutlanmaya devam ediliyor. Diğer rivayet ise bunun gençler arasında yapılan eski bir eğlence aktivitesi olduğu yönündedir.

Diktatör Francisco Franco tarafından 1950′ lerde bu festival bir süre yasaklansa da, 1970′ li yılarda yeni hükümet ile domates savaşı tekrar düzenlenmeye başlanmış ve daha sonra uluslararası bir popülarite kazanmış.

Bir hafta süren festival, Valencia yakınlarındaki Bumol kentinin 10 binlik nüfusunu 40-50 bini bulmasını sağlar. Havai fişeklerle ışıl ışıl olan kent; konser, dans ve geçit törenleri ile adeta çoşuyor. Domates savaşının yapılacağı günden bir gün önce geleneksel İspanyol yemeği olan Paella yarışması düzenlenir.

Domates savaşına katılabilmek için getirilen kurallara uymak gerekiyor. Rahat kıyafetler giyilerek gidilen domates savaşına herkes gözlük takmak ve domatesleri atmadan önce ellerinde sıkmış olmaları gerekmektedir. Alana cam şişe getirilmesi yasak olduğu gibi üstündeki tişörtü de atmak yasak. Ayrıca katılımcılardan genel
ahlak kurallarına uyulması beklenir.

Turistlerin çok ilgi gösterdiği festivale aşırı talepten ve yerel halkın rahatsız olmasında dolayı katılıma sınır konmuş ve son beş yıldır da giriş ücreti alınmaya başlanmış. Avrupa dışında, dünyanın dört bir tarafından gelenler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Festival boyunca kentteki mağaza ve dükkan sahipleri mağazalarını branda ile kapatarak kirlenmeden ve hasardan korumaya çalışıyor. Domates savaşının bitmesine yakın su topları atılarak eğlence sonlandırılır. Belediye görevlileri büyük kamyonlarla şehri baştan aşağı yıkıyor ve temizliyor. Festivale katılanlar ise şehrin yakınlarında bulunan nehre gidip yıkanmaya başlıyor veya çevre sakinlerinin hortumları altında temizlenmeye başlıyor.

İspanyollar domatesten dolayı kırmızıya bürünen şehri ünlü İspanyol çorbası “gazpacho”ya benzetirler. Şehri kırmızı bir örtüyle kaplayan festivalde her yer domates posası olsa da şehir sakinleri hem yarattığı ekonomi hem de eşsiz bir eğlence olması açısından domates festivalinden oldukça memnun.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles