-7.9 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, 2020 ABD Başkanlığına Koşuyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in son işe alımı, 2020 başkanlık seçimi için aday olmayı planlayabileceği yönündeki spekülasyonu artırıyor.

Politico’nun, işe almayı yakından bilen birine dayanarak bildirdiğine göre Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, Başkan Barack Obama’nın eski üst düzey danışmanı ve uzun soluklu bir anketör, ayrıca Hillary Clinton’ın 2016 başkanlık kampanyasının baş stratejistlerinden biri olan Demokrat Joel Benenson’u danışman olarak işe aldı.

Benenson’un şirketi Benenson Strategy Group, Zuckerberg çifti tarafından yönetilen ve yüzde 99’unu devretme sözü verdikleri ve yaklaşık 45 milyar dolar değerindeki hayırsever Chan Zuckerberg Girişimi için araştırmalar yapacak.

Benenson Strateji Grubu ayrıca AARP, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ve Lady Gaga’nın Born This Way Vakfı gibi kar amacı gütmeyen gruplar için çalışmalar yapıyor.

Politico’nun bildirdiğine göre bu işe alım, çiftin “hayırseverlik çalışmalarını ağırlıklı olarak politikaya ve siyaset dünyasına kaydırdığına” dair en son işaret niteliğinde.

Ocak ayında 33 yaşındaki Zuckerberg ve 32 yaşındaki Chan, politika ve savunma sorumlusu olarak Obama’nın 2008 başkanlık seçimi kampanya müdürü David Plouffe’den başka Virginia Demokrat Senatörü Tim Kaine’nin eski bir iletişim danışmanı olan Amy Dudley ile Başkan George W. Bush’un 2004 seçim kampanyasını yöneten Ken Mehlman’ı da işe aldı.

Business Insider, Zuckerberg’in kişisel fotoğrafçısı Charles Ommanney’nin Bush ve Obama’nın başkanlık seçim kampanyalarının fotoğrafçısı olduğunu belirtti.

Chan Zuckerberg Girişimi’nin bir sözcüsü işe alma hakkında Politico’ya şunları söyledi: “Bilim, eğitim, konut ve ceza adaleti reformu gibi bir dizi önemli meseleye odaklanan bir hayır kurumu olarak üstlendiğimiz araştırma çabalarının amacı bu çalışmayı desteklemek” dedi.

Zuckerberg, Ocak ayında, her ABD eyaletini ziyaret etmek için bir yıl sürecek bir projeyi ilan etti ve önemli kampanya durakları olarak Iowa, Dayton (Ohio) ve Detroit’e uğradı.

Zuckerberg, Ohio’da iken yanındakilerden 2016 başkanlık seçiminde Başkan için oy kullanan Demokratları bulmalarını istedikten sonra Trump destekçisi bir aileyi ziyaret etti.

Ülke turunu başlattıktan sonra Zuckerberg, Beyaz Saray için yarışmak konusunda herhangi bir planın olmadığını söyledi. Mayıs ayında Facebook sayfasında “Bazılarınız bu meydan okumanın kamusal bir görev için çalıştığım anlamına gelip gelmediğini sordu” dedi ve soruyu yanıtladı; “Hayır.”

Zuckerberg ayrıca son zamanlarda artık ateist olmadığını, Hristiyan olduğunu ilan ederek, genelde dinsiz ve ateistlere iyi bakmayan ve seçilme oranları düşen ABD’de başkanlığa hazırlandığı düşüncelerini daha da artırdı.

Veysel Karacabeyli

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles