-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Flynn’in 2. Türk Ödeme Bağlantısı Çıktı: İbrahim Kurtuluş

İlhan Tanır, Washington DC

Bu hafta sonu Trump yönetimi, Beyaz Saray’da çalışanların tüm mali raporlarını kamuoyuna açtı. Kim 2016’da ne kadar para kazandı, nereden ve nasıl. (Beyaz Saray çalışanlarının kazançlarını teker, teker ayrıntıları ile buradaki google dokümanlarından görebilirsiniz. Bu dökümanlarda ayrıca Mike Flynn’in daha önce 150 bin dolar eksik gösterdiği ve bazı Rus yanlısı kurumlardan aldığı paraları da göstermediği ortaya çıktı.)

Tabi ki ödemeleri açıklanana Beyaz Saray çalışanları arasında merak edilenlerin başında Trump’ın geçtiğimiz ay kovduğu Mike Flynn geliyordu. Flynn’in geçtiğimiz haftalarda ABD Adalet Bakanlığına başvurarak, yabancı ülke adına lobici olmak istediğini söylemesi ile 530 bin dolar parayı Ekim Alptekin isimli işadamından aldığı ortaya çıkmıştı. Her ne kadar Ekim Alptekin Türk Hükümeti adına resmi bir görevi olmasa da, Flynn, Alptekin için yaptıklarının Türk Hükümetine yararı dokunduğunu düşünerek, yabancı ülke adına lobicilik kayıtlarını doldurmaya karar vermişti.

Ekim Alptekin yanında, hafta sonu Flynn’in doldurduğu dokümanlarda New York’da hükümete yakın olarak tanınan, daha önce ATAA isimli Amerikan-Türk Derneklerinde yöneticilik yapmış İbrahim Kurtuluş’dan da para aldığı ortaya çıktı.

İbrahim Kurtuluş ile Mike Flynn’in bir otel lobisinde videoya çekilen etkilişimi daha önce Anadolu Ajansı tarafından haberleştirilmişti. O habere göre Türk toplumu ile biraraya gelen Flynn ile Türk-Amerikan liderleri Gülen hakkında görüştüler, Gülen’in okullarının ‘kara para aklama’ yerleri olduğunu ifade ettiler ve Gülencilere nefes aldırılmaması gerektiği konusunda Flynn’i ikna etmeye çalıştılar.

Aynı toplantıda İbrahim Kurtuluş ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dayısı Kemal Mutlu’nun oğlu Halil Mutlu’nun da olduğu yine aynı haberde belirtildi.

Kurtuluş Para Ödediğini Reddediyor

İbrahim Kurtuluş ile mülakat yapan Laura Pitel’in haberine göre, İbrahim Kurtuluş ise Flynn’e 10 bin dolar verdiğini kesinlikle reddediyor.

Kurtuluş, Pitel’e söylediğine göre ”kimsenin cebinden Flynn’e, Kurtuluş’a veya başka birine kimse bir cent dahi ödemedi.” Kurtuluş ayrıca Türk hükümetine veya Türkiye Büyükelçiliğine herhangi bir bağı olmadığını da iddia etmiş.

Hatırlanacağı gibi Ekim Alptekin de Türk hükümetine herhangi bir bağı olmadığını iddia ediyor uzun süredir. Alptekin’in başkanı olduğu TAIK, 2013 yılında beri ise tamamen iktidarın kontrolünde olduğunu herkes biliyor.

Flynn’in ödemelerinden Ekim Alptekin’den sonra ikinci Türk bağı olarak İbrahim Kurtulıuş çıktı. Kurtuluş ise ödeme yaptığını reddediyor.

Anlaşıldığı kadarıyla Flynn ve Türk bağlantıları sagası bir süre daha devam edecek.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles