-7.5 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

İstanbul’daki Atlantik Konseyi (Atlantic Council) Zirvesi Skandalla Açıldı

İlhan Tanır, Öner Doğan

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017 skandallarla açıldı.

İstanbul’daki bazı güvenilir kaynakların Washington Hattı’na bildirdiğine göre, her yıl düzenlenen İstanbul Zirvesi için Atlantik Konseyi’nin önerdiği ve konuşmacı listesine koyduğu bazı ‘muhalif’ veya ‘eleştirel’ konuşmacılar AKP Hükümeti tarafından veto edildi.

Mart ayı sonunda, Atlantik Konseyi medya temsilcisi Nicole Hobbs, Washington Hattı’nın İstanbul zirvesindeki konuşmacı listesine ilişkin sorusuna cevaben, İstanbul zirvesinde daha önceki yıllarda olduğu gibi görüşlerini sunmak üzere muhalif gazeteci ve yazarların da olacağını söylemişti. Bugün itibarıyla bakıldığında, İstanbul Zirvesi’nin ilk gününde konuşmacı listesinde ne tek bir eleştirel gazeteci ne de herhangi bir muhalif bir politikacı bulunuyor.

Konsey’in medya sorumlusu Nicole Hobbs, daha önce yaptığı açıklamaların aksine, Washington Hattı’nın, zirvedeki konuşmacı listesinde eleştirel isimlere yer verilmeyişiyle ilgili sorularını içeren e-maillere cevap vermedi.

Bu yılki konferansın düzenlenişini bilen güvenilir kaynakların Washington Hattı’na söylediğine göre, Atlantik Konseyi Türk Hükümetinin “veto” hamlesini kabul etti. Bir diğer kaynağa göre, Atlantik Konseyi bu vetoya karşı itiraz dahi etmedi. Atlantik Konseyi, eleştirel görüşleri olduğu bilinen konuşmacıları herhangi bir sebep göstermeksizin konuşmacı listesinden çıkardı

Atlantik Konseyi’nin İstanbul’daki yıllık zirveleri AKP Hükümeti ve hükümetle yakından bağlantılı şirketler tarafından finanse ediliyor. Bu yılki konuşmacı listesinde Erdoğan’ın damadı Bakan Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek ve bazı bürokratlar hükümetin görüşlerini sunmak üzere bulunuyorlar.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Atlantik Konseyi, zirvenin büyük kısmının Türk vergi mükellefleri tarafından finanse edildiğinin farkında, ancak yine de AKP Hükümetinin muhalif kişi ve gazetecilere yönelik vetosunu kabul ederek zirveyi düzenlemesi dikkatleri çekti.

Washington’daki bir düşünce kuruluşunun sıra Türkiye’ye gelince bu şekildeki yaklaşımı tepki çekiyor. Düşünce kuruluşlarında farklı düşüncelerin seslendirilmesine izin vermesi ile biliniyor normalde.

Atlantik Konseyi’nin sponsorları arasında Erdoğan’ın damadının daha önce CEO olarak çalıştığı enerji şirketi Çalık Holding, Türkiye’nin en büyük kamu bankası Halkbank, AKP yanlısı inşaat şirketi Limak ve Türk Hava Yolları var. Zirveye katılan kişilerin bildirdiğine göre, konferans salonunda AKP’nin sıkı bir sözcü gazetesi olarak bilinen Sabah gazetesinin standları görülüyor. Daily Sabah ve kardeş yayın kuruluşu AHaber de zirvenin medya ortakları arasında

Sponsorlardan olan Halkbank’ın CEO’su Mehmet Hakan Atilla, geçtiğimiz günlerde New York’ta tutuklanmıştı. Şu sıralar davası, ABD ve uluslararası finans kurumlarını da kullanmak suretiyle İran’a uygulanan yaptırımları ihlal eden bir organizasyonu yönetmekle suçlanan Reza Zarrab’ın davasıyla birleştirilmişti.

Atlantik Konseyi İstanbul zirvesinin bu yılki teması “Çalkantılı Bir Bölgede Transatlantik Katılımının Güçlendirilmesi”. Açılış törenine katılanlar arasında Atlantik Konseyi Başkan Yardımcısı Stephen Hadley, Atlantik Konseyi Bölge ve İstanbul Zirvesi Direktörü Defne Sadıklar Arslan, Atlantik Konseyi Başkanı ve CEO’su Frederick Kempe ve ABD Ankara Büyükelçisi John Bass da vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da zirvede konuşması bekleniyor.

Çalkantılı Bölgede Transatlantik Uzlaşmayı Güçlendirmek

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017, “Çalkantılı Bölgede Transatlantik Uzlaşmayı Güçlendirmek” ana başlığıyla başladı. Zirvenin açılışına Atlantik Konseyi Başkan Yardımcısı Stephen Hadley, Atlantik Konseyi Bölge ve İstanbul Zirvesi Direktörü Defne Sadıklar Arslan, Atlantik Konseyi Başkanı ve CEO’su Frederick Kempe ABD Ankara Büyükelçisi John Bass katıldı.Açılış töreninde bir konuşma yapan, Stephen Hadley, Konsey olarak geçmişte Türkiye’de yıllık zirve yapma kararı aldıklarını belirterek, “Türkiye dinamik bir ülke ve tabii ki global sahnede inanılmaz önemi var. Hem Avrupa hem de Asya’da mevcut ve Ortadoğu ile de kuvvetli bağları var. Türkiye bu bölgede ve hatta dünyada ortaya çıkan fırsatlar ve zorlukları tartışmak konusunda ideal bir platform” dedi. Dostlarla çalışmanın değeri ve hep birlikte ortak yaklaşımlar ortaya koymanın önemine vurgu yapan Hadley, “Bu sayede refah, istikrar ve barış olacak” diye konuştu

“ATLANTİK KONSEYİ İYİ GÜN DOSTU DEĞİLDİR”

Ardından söz alan Atlantik Konseyi Başkanı ve CEO’su Frederick Kempe de bölgede çok zor zamanların yaşandığını, Türkiye’de yaşanan trajik, başarısız darbe girişiminin ardından tereddüt ettiklerini belirterek, “Ama Atlantik konseyi iyi gün dostu değildir” dedi. Kempe, tam da bu zamanlarda yoğun sohbet ve fikir alışverişi gerektiğini ve 2 gün sürecek zirvede bunu yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. Kempe, “Barış, istikrar, refah ve ekonomik entegrasyon ile büyümeyi sağlamak konularına odaklanacağız. Bölgesel enerji ortaklığı bunların hepsinin merkezinde olacak” diye konuştu.

Atlantik Konseyin Başkanının ve Başkan Yardımcısının Türkiye’deki özgürlükler ihlalleri ile ilgili olarak herhangi bir söz söylememesi kimseyi şaşırtmadı.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles