-7.9 C
New York
Thursday, January 27, 2022

Buy now

Türk-ABD İş Konseyi Toplantısı… Trump Hotel’de Toplanıyor!

İlhan Tanır

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) ve Türk Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen geleneksel Türk Amerikan İlişkileri ile ilgili yıllık toplantı bu yıl Mayıs 21-23 tarihleri arasında her zaman olduğu gibi Washington DC’de yapılacak. Ama bu yılki toplantıda bir büyük değişiklik var. 36. defa düzenlenecek olan bu yılki konferans daha önceki yıllarda Oriental Mandarin son yıllarda ise sürekli Ritz Carlton’da yapılırken bu kez Washington’da bulunan Trump International Hotel’de yapılacak.

Her yıl Türk ve ABD işadamlarını biraraya getirerek iki ülke arasındaki iş ilişkilerini geliştirmeyi hedefleyen bu yıllık toplantıda geçen yıla dek aynı zamanda Türkiye’deki genel durum da tartışılıyordu. Geçen yıl ilk kez Türkiye’deki siyasi gidişat programdan çıkarıldı. Onun yerine ABD’deki gidişat tartışmaya açıldı.

Washington’da geçtiğimiz yıl, Trump Başkan olmadan açılan Trump International Hotel, Başkanın kendi ailesinin ticari ve ülkenin çıkarları ile çatışması nedeniyle büyük tartışmalara neden olan bir otel olmaya devam ediyor.

Ekim Alptekin ve Trump Hotel

Toplantının bir başka özelliği ise Mike Flynn’i lobici olarak Fethullah Gülen’i ve ABD’deki Gülenci yapılanmayı soruşturması için tutan Türk işadamı Ekim Alptekin’in de TAIK başkanı olarak katılacak olması. TAIK, ATC’nin Türkiye’deki muhatabı olarak biliniyor ve konferans iki örgütün ortaklaşa organizesi şeklinde gelişiyor.

TAIK hatırlanacağı gibi 2013 yılında özerk bir yapı olmaktan çıkarılmış, başkanının ve üyelerinin Meclis ve Ekonomi Bakanı tarafından belirlendiği, bir anlamda hükümetin bir birimi haline gelen bir yapı haline dönüşmüştü. Yeni TAIK’e Ekim Alptekin başkan olarak atanmıştı. Bundan dolayı da Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi Inovo BV’nin Trump’ın görevden alınan Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Mike Flynn’e yarım milyon doları aşkın parayı 3 ay için ödemesi dikkatleri çekmişti.

Alptekin’in Flynn’i lobici olarak tutmuş olması, ABD basınında son iki hafta içinde tekrar gündemin en tepe konularından biri haline geldi. Beyaz Saray toplantılarında sıkça soruldu. Flynn, ‘yabancı ülkeler adına lobici’ (FARA) dokümanını doldurması ile, Alptekin değil Türkiye adına lobi yaptığını kabul etmesi ABD’deki tekrar Flynn’e dikkatlerin çekilmesine neden oldu.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,139FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles